четвер, 26 травня 2016 р.

Охорона праці в галузі природоохоронної діяльності
Лекція 2. Розслідування нещасних випадків. Аналіз умов праці і загальні вимоги безпеки в галузі.

План
1.  Розслідування та облік нещасних випадків, пов'язаних із виробництвом.
2.  Розслідування та облік професійних захворювань та отруєнь.
3.  Розслідування та облік аварій на виробництві.
4.  Аналіз, прогнозування, профілактика травматизму та професійної захворюваності. Методи дослідження виробничого травматизму.
5.  Аналіз умов праці в галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.
6.  Загальні вимоги безпеки до виробничого обладнання та технологічних процесів.
7.  Програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.

1.  Розслідування та облік нещасних випадків, пов'язаних із виробництвом.
Всі нещасні випадки, що сталися з працівниками на території підприємства як у робочий час, так і до чи після нього, поза підприємством під час виконання завдання роботодавця підлягають обов’язковому розслідуванню у порядку, встановленому положенням про "Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві". За результатами розслідування вирішується питання щодо взяття чи ні нещасного випадку на облік.
Відповідно до статті 22 закону України "Про охорону праці" роботодавець (власник) має організувати розслідування та провести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, якщо такі сталися на виробництві. Розслідування здійснюється згідно з Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (Постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року, далі - Порядок).
Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з учнями і студентами навчальних закладів під час навчально-виховного процесу, трудового чи професійного навчання в навчальному закладі, визначається Міністерством освіти та науки України.
Про нещасний випадок свідок або сам потерпілий повинні терміново повідомити безпосередньо керівника робіт або іншу посадову особу. Якщо травма незначна, то потерпілий повинен мати можливість обробити рану асептичними засобами, перев’язати її. Для цього у кожному структурному підрозділі повинна бути аптечка з повним набором необхідних медикаментів, перев’язувальних матеріалів, імобілізуючих та інших засобів першої допомоги. Після цього потерпілому у будь-якому випадку необхідно звернутись до травмпункту, навіть якщо травма не викликає занепокоєння, що дасть змогу в подальшому, під час її загоєння, уникнути ускладнень. Якщо травма серйозна, то потерпілому до прибуття лікаря надається перша допомога, яку повинен забезпечити або безпосередній керівник потерпілого, або свідок.
У разі необхідності керівник робіт або уповноважена особа підприємства повинні організувати доставку потерпілого до лікувально-профілактичної установи, забезпечити недоторканість місця події, повідомити про нещасний випадок роботодавця, службу охорони праці, а також відповідну профспілкову організацію. Коли потерпілий є працівником іншого підприємства – повідомити його роботодавця.
Отримавши повідомлення, інженер з охорони праці повинен терміново прибути на місце події, перевірити недоторканість та опитати потерпілого. Роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 37 цього Порядку), зобов’язаний:
1) протягом однієї години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок згідно з додатком 2:
Фондові за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок;
-  керівникові первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (у разі наявності на підприємстві кількох профспілок керівникові профспілки, членом якої є потерпілий, а у разі відсутності профспілки - уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці);
-  керівникові підприємства, де працює потерпілий, якщо потерпілий є працівником іншого підприємства;
-  органові державного пожежного нагляду за місцезнаходженням підприємства у разі настання нещасного випадку внаслідок пожежі;
- закладові державної санітарно-епідеміологічної служби, який здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд за підприємством (у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння);
2) протягом доби утворити комісію у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування.
Наказом (розпорядженням) призначається персональний склад комісії. Передбачено також, що потерпілий або його довірена особа мають право брати участь у розслідуванні нещасного випадку, хоча до складу комісії вони не входять.
До складу комісії включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці (голова комісії), керівник структурного підрозділу підприємства, на якому стався нещасний випадок, представник робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування за місцезнаходженням підприємства (за згодою), представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки, інші особи. Залежно від конкретних умов (кількості травмованих чи загиблих, характеру і можливих наслідків аварії тощо) до складу комісії можуть бути включені спеціалісти відповідного органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, представники органів охорони здоров'я, прокуратури та інших органів.
Комісія зобов'язана протягом трьох діб:
• обстежити місце нещасного випадку, одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;
• визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
• з'ясувати обставини і причини нещасного випадку;
• визначити, чи пов'язаний цей випадок з виробництвом;
• установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, розробити заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам;
• скласти акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 згідно з додатком 3 у трьох примірниках, а також акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 згідно з додатком 4 у шести примірниках.
• у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, крім акта форми Н-1 скласти також у чотирьох примірниках карту обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 згідно з додатком 5.
Роботодавець має негайно вжити заходи щодо усунення (ліквідування) причин нещасного випадку і після закінчення розслідування протягом доби розглянути та затвердити акти за формою Н-1 або НТ (акт про нещасний випадок, не пов'язаний з виробництвом – в додатку).
Затверджені акти протягом трьох діб надсилаються:
• потерпілому або довіреній особі разом з актом розслідування нещасного випадку;
• керівникові цеху або іншого структурного підрозділу, де стався нещасний випадок, для здійснення заходів щодо запобігання подібним випадкам;
• відповідному робочому органу виконавчої дирекції Фонду разом із копією акта розслідування нещасного випадку;
• відповідному територіальному органу Державної служби України з питань праці (Держпраці);
• профспілковій організації, членом якої є потерпілий;
• керівникові (спеціалісту) служби охорони праці підприємства або посадовій особі (спеціалісту), на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань охорони праці (разом із першим примірником акта розслідування нещасного випадку).
Копія акта за формою Н-1 надсилається органу, до сфери управління якого належить підприємство. У разі відсутності такого органу - відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевого самоврядування.
У разі виявлення гострого профзахворювання (отруєння) копія акта за формою Н-1 та картка їхнього обліку за формою П-5 надсилається також до відповідної установи (закладу) державної санітарно-епідеміологічної служби, яка веде облік подібних випадків.
Акти розслідування нещасного випадку разом з матеріалами розслідування, а також повідомлення про наслідки нещасного випадку підлягають зберіганню протягом 45 років на підприємстві, працівником якого є (був) потерпілий. У разі ліквідації підприємства вони підлягають передачі правонаступникові, у разі його відсутності або банкрутства - до державного архіву.
Відповідальність за правильне і своєчасне розслідування та облік нещасних випадків, оформлення актів, виконання заходів, зазначених в актах, несе роботодавець, керівники структурних підрозділів і виробничих ділянок підприємства.
Спеціальне розслідування нещасних випадків. Спеціальному розслідуванню підлягають:
• нещасні випадки зі смертельним наслідком;
• групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками незалежно від тяжкості ушкодження їхнього здоров'я;
• випадки смерті на підприємстві;
• випадки зникнення працівника під час виконання ним трудових обов'язків;
• нещасні випадки з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю, за рішенням органів Держпраці.
Спеціальне розслідування організовує роботодавець, або орган, до сфери управління якого належить підприємство, або місцева держадміністрація, або виконавчий орган місцевого самоврядування.
До складу комісії зі спеціального розслідування (призначається наказом керівника територіального органу Держпраці) включаються:
• посадова особа органу Державного нагляду за охороною праці (голова комісії);
• представник відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду;
• представники органу, до сфери управління якого належить підприємство (або відповідної місцевої держадміністрації, або виконавчого органу місцевого самоврядування) роботодавця;
• керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства, або інший представник роботодавця;
• представник первинної профспілкової організації, членом якої є потерпілий (або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки);
• представник вищого профспілкового рівня;
• представник установи державної санітарно-епідеміологічної служби, яка обслуговує підприємство, або такої установи за місцем настання нещасного випадку, якщо він стався з особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, - у разі розслідування випадку гострого професійного захворювання (отруєння).
Залежно від конкретних умов (кількості загиблих, характеру і можливих наслідків аварії тощо) до складу комісії можуть бути включені спеціалісти відповідного органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, представники органів охорони здоров'я та інших органів.
Методика розслідування нещасних випадків з тимчасовою втратою працездатності, групових, з можливим настанням інвалідності та смертельних нещасних випадків у принципі однакова. Спеціальне розслідування проводиться протягом 10 робочих днів.
За результатами спеціального розслідування складаються такі документи:
• акт спеціального розслідування за формою Н-5;
• карта обліку професійного захворювання (отруєння) на кожного потерпілого за формою П-5 (у випадку їх розслідування);
• акт за формою Н-1 або НТ у двох екземплярах на кожного потерпілого окремо, який підписується головою та членами комісії і затверджується роботодавцем.
Кількість примірників актів визначається залежно від кількості потерпілих та органів, яким документи надсилаються. Копії матеріалів розслідування роботодавець надсилає органам прокуратури, іншим органам, представники яких брали участь у розслідуванні. Потерпілому або членам його сім'ї надсилається затверджений акт за формою Н-1 (або НТ) з копією акта спеціального розслідування нещасного випадку.
Роботодавець протягом п'яти діб з моменту підписання акта спеціального розслідування зобов'язаний розглянути ці матеріали і видати наказ про здійснення запропонованих заходів щодо запобігання виникненню подібних випадків, а також притягнути до відповідальності працівників, які допустили порушення законодавства про охорону праці.

2. Розслідування та облік професійних захворювань та отруєнь.
Професійний характер хронічних захворювань та отруєнь визначається експертною комісією у складі спеціалістів лікувально-профілактичного закладу, якому надано таке право МОЗ України. У разі виникнення підозри на захворювання лікувально-профілактичний заклад скеровує працівника з документами (перелік визначено Порядком) до головного спеціаліста з професійної патології міста (області), який після огляду скеровує хворого до спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу згідно з Переліком МОЗ. Відповідальність за визначення діагнозу покладається на керівників цих закладів. У спірних випадках хворий направляється до Інституту медицини праці Академії медичних наук (м. Київ), рішення якого може бути оскаржене тільки у судовому порядку.
Комісія з розслідування зобов'язана:
• розробити програму розслідування причин виникнення професійного захворювання;
• розподілити функції між членами комісії;
• розглянути питання про необхідність залучення до її роботи експертів;
• провести розслідування обставин та причин виникнення професійного захворювання;
• скласти акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 згідно з додатком 17, у якому відобразити заходи щодо запобігання розвитку професійного захворювання та забезпечення нормалізації умов праці, а також установити осіб, які не виконали відповідні вимоги законодавства про охорону праці і про забезпечення санітарного й епідемічного благополуччя населення.
У разі втрати працівником працездатності внаслідок захворювання роботодавець направляє потерпілого на МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) для розгляду питань подальшої його працездатності.

Контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків, хронічних захворювань та отруєнь їхнім документальним оформленням і обліком, виконанням заходів щодо усунення причин здійснюють органи Державного управління, органи Державного нагляду за охороною праці, Фонд соціального страхування від нещасних випадків відповідно до їхньої компетенції.
Органи державного управління, Державного нагляду за охороною праці, Фонд та профспілкові організації в межах своєї компетенції перевіряють ефективність профілактики нещасних випадків, вживають заходи до виявлення й усунення порушень порядку.
Недопустимо навмисно "наводити порядок" до прибуття комісії з розслідування аварії чи нещасного випадку. Обстановку на місці події не завжди можна зберегти через необхідність подання допомоги потерпілому, запобігання травмування працюючих поряд та ліквідації наслідків аварії, які можуть бути небезпечними навколишньому середовищу та працівникам. У таких випадках необхідно намагатися вносити якомога менше змін в обстановку.

3.     Розслідування та облік аварій на виробництві.
На підприємстві відповідно до вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та охорони праці мають бути розроблені і затверджені роботодавцем:
• план попередження надзвичайних ситуацій, у якому визначаються можливі аварії, інші надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, прогнозуються наслідки, визначаються заходи, сили і засоби щодо їх ліквідації;
• план ліквідації аварій (надзвичайних ситуацій), в якому зазначаються всі можливі аварії, визначаються дії посадових осіб і працівників підприємства під час їх виникнення, обов'язки працівників професійних аварійно-рятувальних служб.
Аварії за наслідками поділяють на дві категорії:
І - аварії, внаслідок яких:
• загинуло 5 чи травмовано 10 і більше осіб;
• стався викид отруйних, радіоактивних, біологічно небезпечних та інших забруднюючих речовин за межі санітарно-захисної зони підприємства;
• збільшилася концентрація забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі більш як у 10 разів;
• зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об'єкта, що створило загрозу для життя і здоров'я значної кількості працівників підприємства чи населення;
ІІ - аварії, внаслідок яких:
• загинуло до 5 чи травмовано від 4 до 10 осіб;
• зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об'єкта, що створило загрозу для життя і здоров'я працівникам цеху, ділянки з кількістю працівників 100 осіб і більше.
Розслідування аварій із нещасними випадками проводиться відповідними комісіями, як наведено вище, а без нещасних випадків - комісіями з розслідування, що утворюються:
• у разі аварій І категорії - наказом центрального органу виконавчої влади чи розпорядженням місцевої держадміністрації (наприклад області) за узгодженням із ДСНС і відповідними органами Державного нагляду за охороною праці;
• у разі аварій II категорії - наказом керівника органу, до сфери управління якого належить підприємство (наприклад міністерство), чи розпорядженням районної держадміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування (узгодження аналогічні).
Комісія з розслідування (голова комісії — представник органу, до сфери управління якого належить підприємство, місцевого органу виконавчої влади або представник органу Державного нагляду за охороною праці чи ДСНС) протягом десяти робочих днів встановлює характер аварії, з'ясовує обставини, встановлює факти порушення вимог законодавства та нормативних актів, встановлює винних, складає акт за формою Н-5, окреслює заходи щодо ліквідації наслідків та запобігання подібним аваріям.
Матеріали розслідування аварії включають такі ж документи, що і при спеціальному розслідуванні нещасних випадків, а також доповідну записку про роботу аварійно-рятувальних формувань або підрозділів державної пожежної охорони, якщо вони залучалися до ліквідації аварії.
В акті спеціального розслідування нещасного випадку, який стався внаслідок аварії, зазначається її категорія та розмір заподіяної матеріальної шкоди. Роботодавець видає наказ, який затверджує заходи щодо запобігання подібним аваріям і притягає до відповідальності працівників за порушення законодавства про охорону праці. Матеріали розслідування аварії надсилаються в прокуратуру та органам, представники яких брали участь у розслідуванні.
Контроль і нагляд за своєчасним об'єктивним розслідуванням, документальним оформленням та обліком аварій, здійсненням заходів щодо усунення їх причин покладається на органи державного управління та нагляду за охороною праці.
Роботодавець і посадові особи, які проводили розслідування нещасних випадків, профзахворювань та аварій несуть відповідальність згідно із законодавством за своєчасне та об'єктивне їх розслідування та обґрунтованість ухвалених угод.
Облік нещасних випадків, професійних захворювань та отруєнь. За результатами розслідування вирішується питання щодо взяття чи ні нещасного випадку на облік. Перед вирішенням, чи брати нещасний випадок на облік (тобто складати акт за формою Н-1 чи НТ (акт травми не виробничого характеру) як виробничий, необхідно з’ясувати: з ким, де, коли, за яких обставин і з яких причин стався нещасний випадок.
Питання щодо взяття нещасного випадку на облік вирішується комісією з розслідування залежно від конкретних обставин і причин. Якщо нещасний випадок стався на території підприємства в неробочий час, у вихідні та святкові дні, коли потерпілий знаходився на підприємстві через необхідність бути там особисто (отримання заробітної плати, відвідання медичного закладу, наради тощо), такий нещасний випадок також розслідується й береться на облік.
Деякі нещасні випадки не беруться на облік, хоча вони сталися на виробництві. До них належать такі нещасні випадки, якщо встановлено, що вони сталися під час спортивних ігор на території підприємства; під час скоєння злочину (якщо суд визнає потерпілого винним), у результаті природної смерті (за висновком судово-медичної експертизи) і в результаті самогубства (за висновком прокуратури).
Нещасні випадки, які сталися під час доставки працівників на роботу або з роботи на транспорті підприємства, беруться на облік підприємством, праців- никами якого вони є. Нещасні випадки з водіями автомашин, які були відряджені на сільгоспроботи, будівельні та інші роботи у складі зведеної автоколони, сформованої автотранспортним або іншим підприємством, розслідуються і беруться на облік цим підприємством.
Нещасний випадок, що стався з робітником підприємства, який виконував роботи під керівництвом своїх посадових осіб на окремій дільниці, об’єкті, території іншого підприємства, розслідується і береться на облік підприємством, яке виконує роботи.
На підставі актів форми Н-1 адміністрація підприємства складає звіт про потерпілих при нещасних випадках на виробництві й представляє його у встановленому порядку у відповідні організації.

4.  Аналіз, прогнозування, профілактика травматизму та професійної захворюваності.
Керівник підприємства зобов'язаний провести аналіз причин нещасних випадків, хронічних захворювань та отруєнь на виробництві за підсумками кварталу, півріччя і року, розглянути їх у трудових колективах цехів та інших підрозділів з метою розробки та здійснення заходів щодо профілактики виробничого травматизму.
Міністерство, відомство чи інша велика самостійна організаційна структура проводять аналіз виробничого травматизму і доводять його результати до підвідомчих організацій і підприємств, а також розробляють за узгодженням з відповідними органами й органами державного нагляду заходи щодо профілактики виробничого травматизму та забезпечують їх виконання.
При проведенні аналізу ставляться такі завдання:
- виявлення причин нещасного випадку;
- визначення найнебезпечніших видів робіт та процесів;
- виявлення чинників, які сприяють травматизму на даному робочому місці, цеху, підрозділі;
- виявлення загальних тенденцій, які характерні щодо травматизму на даному робочому місці, цеху, підрозділі.
Аналіз виробничого травматизму дозволяє не лише виявити причини, а визначити закономірності їх виникнення. На основі такої інформації розробляються заходи та засоби щодо профілактики травматизму.
Методи дослідження виробничого травматизму. Для аналізу виробничого травматизму застосовують багато різноманітних методів, основні з яких можна поділити на такі групи: статистичні, топографічні, монографічні, економічні, анкетування, ергономічні, психофізіологічні, експертних оцінок та інші.
Статистичний метод базується на вивченні причин травматизму за документами, що реєструють вже минулі за визначений період нещасні випадки, професійні отруєння чи захворювання (акти за формою Н-1, листки непрацездатності). Цей метод дозволяє одержати порівняльну динаміку травматизму за різними підрозділами, ділянками, підприємствами. При поглибленому аналізі травматизму, окрім виявлення безпосередніх його причин, нещасні випадки розглядаються за видами робіт, складаються дані про потерпілих (професія, стаж, стать, вік) і дані про час події (місяць, день тижня, зміна, година робочого дня).
Статистичний метод передбачає такі етапи: спостереження; дослідження; нагромадження матеріалу; обробка (аналіз) отриманих даних з наступними висновками та рекомендаціями.
Для оцінки рівня травматизму користуються відносними статистичними показниками частоти й важкості травматизму.
Коефіцієнт частоти - це кількість нещасних випадків, що відбуваються на 1000 працюючих за звітний період:
Кч = А∙1000/Р,
де А - загальна кількість нещасних випадків, що трапилися на підприємстві за звітний період;
Р - середньоспискова кількість працюючих за цей самий звітний період.
Коефіцієнт важкості травматизму визначає середню тривалість тимчасової непрацездатності, що припадає на один нещасний випадок, який трапився на виробництві:
Кв = Т/А,
де Т - сумарна кількість днів тимчасової непрацездатності за всіма нещасними випадками, що підлягає обліку за звітний період.
Для більш об'єктивної оцінки рівня виробничого травматизму застосовується коефіцієнт загального травматизму, що являє собою кількість днів непрацездатності на 1000 працюючих:
Кзаг = Т ∙ 1000 / Р.
Різновидом статистичного методу є груповий і топографічний.
Груповий метод вивчення травматизму базується на повторюваності нещасних випадків, незалежно від важкості ушкодження. Наявний матеріал розслідування розподіляється за групами з метою виявлення нещасних випадків, однакових за обставинами й умовами, а також повторюваних за характером ушкоджень. Це дозволяє визначити професії та види робіт, на які припадає більша кількість нещасних випадків, виявити дефекти даного виду виробничого устаткування, інструмента, машин і намітити конкретні заходи забезпечення безпеки праці.
Топографічний метод полягає у вивченні причин нещасних випадків за місцем їх події. Усі нещасні випадки систематично наносяться умовними знаками за планами провадження робіт, у результаті чого видно місця, де відбулася травма, виробничі ділянки, що вимагають особливої уваги, ретельного обстеження та вживання профілактичних заходів.
Монографічний метод виробничого травматизму містить у собі детальне дослідження всього комплексу умов, завдяки яким стався нещасний випадок (трудовий і технологічний процеси, робоче місце, основне та допоміжне устаткування, індивідуальні засоби захисту, загальні умови виробничої обстановки). При монографічному аналізі визначеної виробничої ділянки застосовують також технічні методи дослідження: іспит будівельних конструкцій, машин, інструмента, контроль виробничого середовища тощо. У результаті такого дослідження виявляються не тільки причини нещасних випадків, що сталися, а й потенційні небезпеки і пошкодження, що можуть чинити шкідливий вплив на працюючих. Монографічний аналіз дає можливість більш повно встановити способи попередження травматизму та професійних захворювань.
Економічні методи полягають у визначенні економічної шкоди, спричиненої травмами та захворюваннями, з одного боку, та економічної ефективності від витрат на розробку та впровадження заходів на охорону праці – з другого. Ці методи дозволяють знайти оптимальне рішення, що забезпечить заданий рівень безпеки, однак вони не дозволяють вивчити причини травматизму та захворювань.
Методи анкетування передбачають письмове опитуваня працюючих з метою отримання інформації про потенційні небезпеки трудових процесів, про умови праці. Для цього розробляються анкети для робітників, в яких в залежності від мети опитування визначаються питання. На підставі анкетних даних (відповідей на запитання) розробляють профілактичні заходи щодо попередження нещасних випадків.
Ергономічні методи ґрунтуються на комплексному вивченні системи "людина – машина – виробниче середовище". Відомо, що кожному виду трудової діяльності відповідають певні фізіологічні, психофізіологічні і психологічні якості людини, а також антропометричні дані. Тому при комплексній відповідності вказаних властивостей людини і конкретної трудової діяльності можлива ефективна і безпечна робота. Порушення відповідності веде до нещасного випадку або професійного захворювання. Ергономічні методи дозволяють знайти невідповідності та усунути їх.
Психофізіологічні методи аналізу травматизму враховують, що здоров'я і працездатність людини залежать від біологічних ритмів функціонування організму. Такі явища, як йонізація атмосфери, магнітне і гравітаційне поле Землі, активність Сонця, гравітація Місяця та ін. викликають відповідні зміни в організмі людини, що змінюють її стан і впливають на поведінку не на краще. Це призводить до зниження сприйняття дійсності і може спричинити до нещасних випадків.
Метод експертних оцінок базується на експертних висновках (оцінках) умов праці, на виявленні відповідності технологічного обладнання, пристроїв, інструментів, технологічних процесів вимогам стандартів та ергономічним вимогам, що ставляться до машин, механізмів, обладнання, інструментів, пультів керування. Виявлення думки експертів може бути очним і заочним (за допомогою анкет).
Поряд з традиційними методами аналізу травматизму розроблені нові методи дослідження умов безпеки праці та попередження виробничого травматизму. Це зокрема комплексні методи дослідження, що поєднують у собі розглянуті вище методи. Наприклад, результати монографічного дослідження окремих нещасних випадків за тривалий період можуть бути використані для статистичного аналізу.

5.  Аналіз умов праці в галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.
Для об'єктивної оцінки умов праці на виробництві проводиться атестація робочих місць. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих чинників, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у врегулюванні відносин між роботодавцем і працівниками в галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці. Результати атестації використовуються для цілеспрямованої і планомірної роботи, спрямованої на покращення умов праці, а також для надання пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством, таких, як скорочена тривалість робочого часу, додаткова оплачувана відпустка, пільгова пенсія, оплата праці у підвищеному розмірі.
Для проведення атестації робочих місць та встановлення пріоритету в проведенні оздоровчих заходів використовуються Державні санітарні норми та правила “Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.04.2014 р. № 248.
Ця Гігієнічна класифікація праці розподіляє умови праці на 4 класи:
1 клас (оптимальні умови праці) - умови, за яких зберігається не лише здоров'я працівників, а й створюються передумови для підтримання високого рівня працездатності.
2 клас (допустимі умови праці) - умови, що характеризуються такими рівнями чинників виробничого середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів та не повинні чинити несприятливого впливу на стан здоров'я працівників та їх нащадків в найближчому і віддаленому періодах.
3 клас (шкідливі умови праці) - умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих чинників, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.
3 клас (шкідливі умови праці) за рівнем перевищення гігієнічних нормативів та вираженості можливих змін в організмі працівників поділяється на 4 ступені:
1 ступінь (3.1) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища та трудового процесу, які викликають функціональні зміни, що виходять за межі фізіологічних коливань (останні відновлюються при тривалішій, ніж початок наступної зміни, перерві контакту зі шкідливими чинниками) та збільшують ризик погіршення здоров'я, у тому числі й виникнення професійних захворювань;
2 ступінь (3.2) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища і трудового процесу, які здатні викликати стійкі функціональні порушення, призводять у більшості випадків до зростання виробничо обумовленої захворюваності та появи окремих випадків професійних захворювань, що виникають після тривалої експозиції;
3 ступінь (3.3) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища і трудового процесу, які, крім зростання хронічної захворюваності (виробничо обумовленої та захворюваності з тимчасовою втратою працездатності), призводять до розвитку професійних захворювань;
4 ступінь (3.4) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища і трудового процесу, які здатні призводити до значного зростання хронічної патології та рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, а також до розвитку тяжких форм професійних захворювань;
4 клас (небезпечні умови праці) - умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища і трудового процесу, вплив яких протягом робочої зміни (або її частини) створює загрозу для життя, високий ризик виникнення гострих професійних уражень, у тому числі й важких форм.
Ступінь шкідливості умов праці встановлюється:
- за величиною перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин - клас умов праці встановлюється за максимальними разовими концентраціями шкідливих речовин (Додаток 1 Гігієнічної класифікації праці);
- класом та ступенем шкідливості чинників біологічного походження (мікроорганізми - продуценти, препарати, що містять живі клітини та спори мікроорганізмів, білкові препарати) або за наявності ризику професійного контакту з патогенними мікроорганізмами (Додаток 3 Гігієнічної класифікації праці);
 - залежно від величин перевищення чинних нормативів шуму, вібрації, інфра- та ультразвуку (Додаток 4 Гігієнічної класифікації праці). Визначення класу умов праці та контроль за рівнем виробничого шуму здійснюються згідно із Санітарними нормами виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку - ДСН 3.3.6.037-99. Гігієнічна оцінка постійної вібрації (загальної, локальної), що діє на працівника, здійснюється згідно з Державними санітарними нормами виробничої загальної та локальної вібрації - ДСН 3.3.6.039-99;
- за показником мікроклімату, який отримав найвищий ступінь шкідливості з врахуванням категорії важкості праці за рівнем енергозатрат, або за інтегральним показником теплового навантаження середовища та результатів досліджень важкості праці (Додаток 5-8 Гігієнічної класифікації праці та Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень - ДСН 3.3.6.042-99);
- за величиною перевищення гранично допустимих рівнів електромагнітних полів та випромінювань - віднесення умов праці до того чи іншого класу шкідливості та небезпечності при дії електромагнітних полів та випромінювань здійснюється відповідно до додатка 11,12 до Гігієнічної класифікації праці;
- за параметрами радіаційного чинника відповідно до Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97);
- за показниками природного та штучного освітлення - загальна гігієнічна оцінка умов праці за показниками світлового середовища здійснюється на підставі ДБН В.2.5.28 – 2006 "Природне і штучне освітлення" і додатку 14 до Гігієнічної класифікації праці;
- за показниками рівня йонізації повітря - відповідно до "Санитарно-гигиенических норм допустимых уровней ионизации воздуха производственных и общественных зданий" - СН № 2152-80. Виміри рівня йонізації повітря проводяться у виробничих приміщеннях, повітряне середовище яких підлягає спеціальному очищенню, що задається технологічним регламентом: у приміщеннях, де є джерела йонізації повітря (УФ-випромінювачі); на робочих місцях операторів відеотерміналів; на робочих місцях персоналу підстанцій і високовольтних ліній постійного струму ультрависокої напруги тощо.
Оцінка важкості трудового процесу здійснюється на підставі обліку фізичного динамічного навантаження, маси вантажу, що піднімається і перемі- щується, загального числа стереотипних робочих рухів, величини статичного навантаження, робочої пози, ступеню нахилу корпусу, переміщень в просторі.
Оцінка напруженості трудового процесу здійснюється на підставі обліку чинників, що характеризують напруженість праці, а саме, показники уваги, щільність сигналів інформації, що переробляється, характеристика емоційної напруженості, якісні показники праці.
Важкість та напруженість трудового процесу визначаються та оцінюються за показниками, що наведені в додатках 15, 16, 17 до Гігієнічної класифікації праці.
Якщо на робочому місці фактичні значення рівнів шкідливих чинників знаходяться в межах оптимальних або допустимих рівнів, то умови праці на цьому робочому місці відповідають гігієнічним вимогам і відносяться відповідно до 1 або 2 класу.
У складних випадках умови праці працівників оцінюються з врахуванням показників професійної захворюваності, функціонального стану організму та захворюваності за даними облікової медичної документації працівника. Результати попереднього (періодичних) медичного(их) огляду(ів) працівників заносяться до Картки працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду, наведеній у додатку 7 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України.

6.  Загальні вимоги безпеки до виробничого обладнання та технологічних процесів.
Основними складовими безпеки праці на виробництві є:
· безпечне виробниче обладнання;
· безпечні технологічні процеси;
· організація безпечного виконання робіт.
ГОСТ 12.2.003-91. ССБТ. “Оборудование производственное. Общие требования безопасности” - основний нормативний документ із загальних вимог безпеки до виробничого обладнання за виключенням обладнання, яке є джерелом йонізуючих випромінювань.
Безпека виробничого обладнання забезпечується:
¨ вибором принципів дії, джерел енергії, параметрів робочих процесів;
¨ мінімізацією енергії, що споживається чи накопичується;
¨ застосуванням вмонтованих в конструкцію засобів захисту та інформації про можливі небезпечні ситуації;
¨ застосуванням засобів автоматизації, дистанційного керування та контролю;
¨ дотримання ергономічних, обмеженням фізичних і нервово психологічних навантажень працівників.
Виробниче обладнання, при роботі як самостійно, так і в складі технологічних комплексів, повинно відповідати вимогам безпеки протягом всього періоду його експлуатації.
Однією із складових безпеки виробничого обладнання є конструкція робочого місця, його розміри, взаємне розміщення органів управління, засобів відображення інформації, допоміжного обладнання тощо.
При розробці конструкції робочого місця слід дотримуватись вимог ГОСТ 12.2.032-78, ГОСТ12.2.033-84, ГОСТ12.2.049-80, ГОСТ12.2.061-81 та інших чинних нормативів. При цьому розміри робочого місця і його елементів мають забезпечувати виконання операцій в зручних робочих позах і не ускладнювати рухи працюючих. Перевагу слід віддавати виконанню робочих операцій в сидячому положенні, або чергуванні положень сидячи і стоячи, якщо виконання робіт не вимагає постійного переміщення працівника. Конструкція крісла і підставки для ніг мають відповідати ергономічним вимогам.
Основними вимогами безпеки до технологічних процесів є:
- усунення безпосереднього контакту працюючих з вихідними матеріалами, заготовками, напівфабрикатами, готовою продукцією та відходами виробництва, що є вірогідними чинниками небезпек;
- заміна технологічних процесів та операцій, що пов'язані з виникненням небезпечних та шкідливих виробничих чинників, процесами і операціями, за яких зазначені чинники відсутні або характеризуються меншою інтенсивністю;
- комплексна механізація та автоматизація виробництва, застосування дистанційного керування технологічними процесами і операціями при наявності небезпечних та шкідливих виробничих чинників;
- герметизація обладнання;
- застосування засобів колективного захисту працюючих;
- раціональна організація праці та відпочинку з метою профілактики монотонності й гіподинамії, а також обмеження важкості праці;
- своєчасне отримання інформації про виникнення небезпечних та шкідливих виробничих чинників на окремих технологічних операціях;
- впровадження систем контролю та керування технологічним процесом, що забезпечують захист працюючих та аварійне відключення виробничого обладнання;
- своєчасне видалення і знешкодження відходів виробництва, що є джерелами небезпечних та шкідливих виробничих чинників, забезпечення пожежної й вибухової безпеки.
До чинників, що визначають умови праці, відносяться також раціональні методи технології та організації виробництва. Зокрема, велику роль відіграє зміст праці, форми побудови трудових процесів, ступінь спеціалізації працюючих при виконанні виробничих процесів, вибір режимів праці та відпочинку, дисципліна праці, психологічний клімат у колективі, організація санітарного й побутового забезпечення працюючих відповідно до СНіП ІІ-92.
У формуванні безпечних умов праці велике значення має врахування медичних протипоказань до використання персоналу в окремих технологічних процесах, а також навчання й інструктаж з безпечних методів проведення робіт.
До осіб, які допущені до участі у виробничому процесі, ставляться вимоги щодо відповідності їх фізичних, психофізичних і, в окремих випадках, антропометричних даних характеру роботи. Перевірка стану здоров'я працюючих має проводитися як при допуску їх до роботи, так і періодично згідно з чинними нормативами. Періодичність контролю за станом їх здоров'я повинна визначатися залежно від небезпечних та шкідливих чинників виробничого процесу в порядку, встановленому Міністерством охорони здоров'я.

8. Програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
Галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища підприємств розробляються на основі Закону України "Про затвердження Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014-2018 роки" від 4 квітня 2013 року № 178-VII.
Галузеві програми на 2014 - 2018 роки направлені на комплексне розв'язання проблем охорони праці, забезпечення пріоритету життя і здоров'я працівників, їх соціального захисту, створення безпечних та нешкідливих умов праці на виробництві і ґрунтуються на аналізі сучасних тенденцій науково-технічного прогресу.
Головною метою Галузевої програми є реалізація заходів галузевого значення щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах, в установах та організаціях шляхом виконання конкретних завдань організаційного, матеріально-технічного, наукового та правового забезпечення діяльності у сфері охорони праці, подальшого удосконалення управління охороною праці.
Знизити рівень виробничого травматизму і професійної захворюваності передбачається шляхом реалізації комплексних заходів з досягнення встановлених нормативів та поліпшення стану охорони праці, а також впровадження новітніх розробок у сфері охорони та гігієни праці, промислової безпеки, розроблення нових систем і засобів діагностування та оцінки стану охорони праці і безпеки виробничих об'єктів, оновлення технічної бази виробництва, підвищення рівня організації виробництва та ведення робіт, а також технологічної і трудової дисципліни.
Вирішення визначених завдань сприятиме поліпшенню стану охорони праці, а також зменшенню кількості аварій, нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і направлене на поступове приведення нормативної бази з охорони праці до вимог директив Європейського Союзу та Міжнародної Організації Праці.
Фінансування заходів Галузевої програми здійснюється згідно з передбаченим чинним законодавством порядком за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.




Додатки

Додаток 2
до Порядку
ПОВІДОМЛЕННЯ
про нещасний випадок

1. Дата і час настання нещасного випадку _____________________________
2. Найменування підприємства та органу виконавчої влади, до сфери управління якого воно належить ___________________________________ _________________________________________________________________
3. Код підприємства згідно з:
ЄДРПОУ _________________________________________________________
КВЕД (класифікація видів економічної діяльності) ______________________
КОАТУУ (класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України) _________________________________________________________
КОПФГ (класифікація організаційно-правових форм господарювання) _________________________________________________________________
КОДУ (класифікація органів державного управління) ___________________
4. Місцезнаходження та телефон підприємства, працівником якого є потерпілий _______________________________________________________
5. Місце, де стався нещасний випадок (виробництво, цех, дільниця, приміщення тощо), і його стисла характеристика _______________________
_________________________________________________________________
6. Відомості про потерпілого (потерпілих):
прізвище, ім’я та по батькові ________________________________________
характер травм  ___________________________________________________
дата смерті _______________________________________________________
місце роботи ______________________________________________________
професія _________________________________________________________
дата народження (число, місяць, рік) _________________________________
загальний стаж роботи _____________________________________________
стаж роботи за професією (посадою) _________________________________
сімейний стан ____________________________________________________
прізвище, ім’я та по батькові дітей із зазначенням року їх народження _________________________________________________________________
7. Стислий опис обставин і ймовірні причини нещасного випадку (згідно з класифікатором, зазначеним у додатку 4 до Порядку проведення розслідувань та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві)  ________________________________
__________________________________________________________________
8. Ініціали та прізвище державного інспектора з охорони праці, який здійснює державний нагляд на підприємстві, де стався нещасний випадок _________________________________________________________________
9. Ініціали та прізвище страхового експерта Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, закріпленого за підприємством, де стався нещасний випадок _____________
_________________________________________________________________
10. Дата і час передачі інформації ____________________________________
11. Посада, ініціали та прізвище особи, яка передала інформацію _________________________________________________________________
12. Причина несвоєчасної передачі інформації _________________________

_____________________________
____________________
________________________
(керівник підприємства, установи,
організації, який надіслав повідомлення)
(підпис)
(ініціали та прізвище)

МП
___________________


Додаток 3
до Порядку

Форма Н-5

ЗАТВЕРДЖУЮ
_____________________________________
(посада роботодавця або керівника органу, який
_____________________________________
утворив комісію з розслідування (спеціального

_____________________________________________
розслідування) нещасного випадку (аварії)
____________   _______________________
 (підпис)                   (ініціали та прізвище)
____ ______________ 20__ р.
МП

АКТ
проведення розслідування (спеціального розслідування)
нещасного випадку (аварії), що стався (сталася)
_____ ___________ 20__ р. о ___ год. ____ хв.

на ______________________________________________________________
                                   (найменування підприємства, код  згідно з ЄДРПОУ,
________________________________________________________________
              найменування органу, до сфери управління якого належить підприємство)
_____________________                 _________________________________
     (дата складення акта)                                              (місце складення акта)

Комісія, утворена наказом від ___  ____________ 20__ р. № _____________
________________________________________________________________
    (найменування органу, який утворив комісію з розслідування (спеціального розслідування) 
________________________________________________________________
                                  нещасного випадку (аварії)
у складі голови  ___________________  ______________________________
                           (прізвище, ім’я та по батькові)                   (посада, місце роботи)
членів комісії   ____________________  ______________________________
(прізвище, ім’я та по батькові)                   (посада, місце роботи)
та за участю    ____________________  ______________________________
                    (прізвище, ім’я та по батькові)                   (посада, місце роботи)
провела  з ___ ________ 20____р. по ___ __________ 20____ р.
розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) __________________________________________________                                                                                                                                                                                                                      
                                           (місце нещасного випадку (аварії), кількість потерпілих,
________________________________________________________________
у тому числі із смертельним наслідком)
Роботу комісії продовжено згідно з наказом від ___ ________ 20  р. № ___
у зв’язку з ______________________________________________________
(зазначаються підстави для продовження строку проведення розслідування)

1. Відомості про потерпілого (потерпілих)
________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, домашня адреса, професія (посада),
________________________________________________________________
загальний стаж роботи, у тому числі на підприємстві, за професією;
________________________________________________________________
дата проходження навчання, інструктажу, перевірки знань з охорони праці,
________________________________________________________________
попереднього та періодичного медичного огляду, професійного добору;
________________________________________________________________
наслідки нещасного випадку, діагноз, який встановив лікувально-профілактичний заклад)
________________________________________________________________
(відомості про членів сім’ї, які перебувають на утриманні потерпілого, у разі нещасного
________________________________________________________________
випадку із смертельним наслідком — прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, ________________________________________________________________
ступінь родинного зв’язку, рід занять)
2. Характеристика підприємства, об’єкта, дільниці та місця,
де стався нещасний випадок (сталася аварія)
________________________________________________________________
(стисла характеристика підприємства, об’єкта, дільниці та місця, де стався нещасний
________________________________________________________________
випадок (сталася аварія), із зазначенням відомостей про  затверджений та фактичний
________________________________________________________________
режим роботи підприємства, об’єкта (устаткування) до настання нещасного випадку (аварії)
________________________________________________________________
(стан об’єкта (дільниці), устаткування (конструкцій) і матеріалів
________________________________________________________________
перед нещасним випадком (аварією); висновок про їх відповідність нормативним вимогам)
________________________________________________________________
(відомості про аналогічні нещасні випадки (аварії), що сталися  на підприємстві)
________________________________________________________________
(опис організації  роботи з охорони праці на підприємстві та її
________________________________________________________________
недоліків (зазначаються тільки у разі групового нещасного випадку
________________________________________________________________
та нещасного випадку із смертельним наслідком)
3. Обставини, за яких стався
нещасний випадок (сталася аварія)
________________________________________________________________
(опис подій, що сталися, робіт, що проводилися до настання нещасного
________________________________________________________________
випадку (аварії), їх процесу з початку зміни із зазначенням
________________________________________________________________
керівника робіт, його вказівок, дій потерпілого (потерпілих) та
________________________________________________________________
інших осіб, причетних до настання нещасного випадку (аварії)
________________________________________________________________
(послідовний виклад подій із зазначенням небезпечних та шкідливих
________________________________________________________________
виробничих факторів, які впливали на потерпілого (потерпілих), перелік машин,
________________________________________________________________
інструментів, устаткування, експлуатація яких призвела до
________________________________________________________________
нещасного випадку, небезпечних умов і  дій
________________________________________________________________
потерпілого (потерпілих) або інших осіб, характеру аварії)
________________________________________________________________
(перелік заходів, вжитих для ліквідації наслідків
________________________________________________________________
нещасного випадку (аварії), надзвичайної ситуації або плану
________________________________________________________________
локалізації аварійних ситуацій, висновки експертизи (якщо проводилась),
________________________________________________________________
(відомості про осіб, що є свідками нещасного випадку, із зазначення їх прізвищ, імен та

________________________________________________________________
по батькові, постійного місця проживання)
4. Причини настання нещасного випадку (аварії)
________________________________________________________________
(основні технічні, організаційні та психофізіологічні причини
________________________________________________________________
настання нещасного випадку (аварії), включаючи перевищення гранично
________________________________________________________________
допустимого рівня   небезпечних і шкідливих
________________________________________________________________
виробничих факторів, невідповідність засобів колективного,
________________________________________________________________
індивідуального та медичного захисту встановленим
________________________________________________________________
вимогам та їх недостатність (якщо це вплинуло на подію)
________________________________________________________________
 (узагальнені результати проведеної органами державного нагляду за охороною
________________________________________________________________
праці та іншими органами перевірки стану охорони праці на
________________________________________________________________
підприємстві,  які безпосередньо стосуються нещасного випадку 
________________________________________________________________
(у разі настання групового нещасного випадку та нещасного випадку із смертельним наслідком)
5. Заходи щодо усунення причин
настання нещасного випадку (аварії)
________________________________________________________________
(заходи щодо усунення безпосередніх причин настання
________________________________________________________________
нещасного випадку, запобігання подібним нещасним випадкам,
________________________________________________________________
а також ліквідації наслідків аварії  (у разі потреби)

6. Висновок комісії
________________________________________________________________
(нещасний випадок визнано  (не визнано) таким, що пов’язаний з виробництвом,
________________________________________________________________
із зазначенням відповідного пункту Порядку проведення розслідування та ведення обліку
________________________________________________________________
             нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві)
________________________________________________________________
(складається акт за формою Н-1 (у разі, коли випадок визнано таким, що пов’язаний з виробництвом),
________________________________________________________________
 картка за формою П-5  (у разі виявлення гострого професійного захворювання чи отруєння)
________________________________________________________________
 (відомості про осіб, у тому числі потерпілого, працівників іншого
________________________________________________________________
підприємства або сторонніх осіб, дії або бездіяльність яких
________________________________________________________________ 
призвели до настання нещасного випадку (аварії), перелік порушень вимог
________________________________________________________________
законодавства про охорону праці, посадових інструкцій тощо (із
________________________________________________________________
зазначенням статей, розділів, пунктів)
________________________________________________________________
(пропозиції щодо притягнення до відповідальності осіб, дії або
______________________________________________________________
бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку (аварії)
________________________________________________________________
(дані про зустріч членів комісії  з потерпілими
________________________________________________________________
або членами їх сімей чи уповноваженими особами, які представляють їх інтереси,
________________________________________________________________ з метою розгляду питань щодо розв’язання соціальних проблем, які
________________________________________________________________
виникли внаслідок нещасного випадку, пропозиції щодо їх
________________________________________________________________
розв’язання відповідними органами, роз’яснення потерпілим або членам
________________________________________________________________
їх сімей чи уповноваженим особам, які представляють їх інтереси, прав у зв’язку з
________________________________________________________________
настанням нещасного випадку)

7. Перелік матеріалів, що додаються

Голова комісії  ______________                       ______________________
                          (підпис)                                               (ініціали та прізвище)

Члени комісії  ______________                       ______________________
                          (підпис)                                               (ініціали та прізвище)

                  _______________                      _______________________
                          (підпис)                                               (ініціали та прізвище)


________
Примітки: 1. У пункті 1 у разі настання групового нещасного випадку зазначаються відомості про кожного потерпілого.
Відомості про членів сім’ї, які перебувають на утриманні потерпілого, можуть бути викладені у формі таблиці.
2. У пункті 2, якщо нещасний випадок стався внаслідок аварії, зазначаються категорія аварії, обсяги втрати продукції (у натуральному виразі та у гривнях), розмір матеріальних втрат, спричинених аварією (у гривнях).
3. У пункті 4 після викладення кожної причини відзначається, які вимоги законодавства про охорону праці та захист населення і територій від надзвичайних ситуацій, інструкцій з безпечного проведення робіт і посадових інструкцій порушено (із зазначенням статті, розділу, пункту тощо).
4. У пункті 5 зазначаються заходи щодо усунення причин настання нещасного випадку (аварії), які можуть бути викладені у формі таблиці, із зазначенням строків і відповідальних за їх виконання.

___________________



Додаток 4
до Порядку

Форма Н-1
ЗАТВЕРДЖУЮ
_________________________________
       (посада роботодавця або керівника органу, який

________________________________________________
  утворив комісію з розслідування нещасного випадку)

__________  _____________________________________
 (підпис)                 (ініціали та прізвище)

___ ______________ 20__ р.

МП

АКТ № ___
про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом
________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові потерпілого,
________________________________________________________________
його місце проживання)

1. Дата і час настання нещасного випадку


____________________________________________


                              (число, місяць, рік,


____________________________________________


                           годин, хвилин)


2. Найменування підприємства, працівником якого є потерпілий __________________________________






Місцезнаходження підприємства, працівником якого є потерпілий:



Автономна Республіка Крим, область, місто _______





район _______________________________________





населений пункт ______________________________





Орган, до сфери управління
якого належить підприємство ___________________






Реєстраційні відомості про підприємство (страхувальника) як платника єдиного
внеску на загальнообов’язкове державне
соціальне страхування:


реєстраційний номер страхувальника _____________





дата реєстрації ________________________________





найменування основного виду діяльності
та його код згідно з КВЕД ______________________






встановлений клас професійного
ризику виробництва ___________________________






Найменування і місцезнаходження
підприємства, де стався нещасний
випадок __________________________________________________________



Цех, дільниця, місце, де стався
нещасний випадок ____________________________



3. Відомості про потерпілого:


стать ________________________________________





число, місяць, рік народження __________________





професія (посада) _____________________________





розряд (клас) _________________________________





загальний стаж роботи _________________________





стаж роботи за професією
(посадою) ____________________________________






ідентифікаційний код __________________________


4. Проведення навчання та інструктажу з питань охорони праці:
навчання за професією чи роботою, під час
виконання якої стався нещасний випадок


____________________________________________


                             (число, місяць, рік)


проведення інструктажу:


вступного ____________________________________


                                  (число, місяць, рік)


первинного ___________________________________


                                  (число, місяць, рік)


повторного ___________________________________


                                  (число, місяць, рік)


цільового ____________________________________


                                   (число, місяць, рік)


перевірка знань за професією чи видом роботи, під час виконання якої стався нещасний випадок
(для робіт підвищеної небезпеки)
_____________________________________________




                                  (число, місяць, рік)


Робота в умовах дії шкідливих або небезпечних факторів __________________
___________________________________________________________________
5. Проходження медичного огляду:


попереднього _________________________________


                                    (число, місяць, рік)


періодичного _________________________________


                                    (число, місяць, рік)


6. Обставини, за яких стався нещасний випадок _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________



Вид події ____________________________________


                (згідно з класифікатором, зазначеним у цьому додатку)


Шкідливий або небезпечний
фактор та його значення _______________________



7. Причини настання нещасного випадку:


основна ______________________________________





супутні ______________________________________


8. Устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, інструменти і пристосування, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку __________________________________________________________________
                 (найменування, тип, марка, рік випуску, підприємство-виробник,
__________________________________________________________________
                       дата останнього випробування (якщо воно проводилося)
9. Діагноз згідно з листком
непрацездатності або довідкою
лікувально-профілактичного закладу _______________






Перебування потерпілого в стані алкогольного чи
наркотичного сп’яніння згідно з медичним висновком


_______________________________________________


                           (так, ні або не визначалося)


10. Особи, які допустили порушення вимог
законодавства про охорону праці, або орган,
який проводить розслідування ________________________________________
                                                                   (прізвище, ім’я та


___________________________________________________________________
      по батькові, професія, посада, підприємство, порушення вимог законодавства про охорону
________________________________________________________
          праці із зазначенням статей, розділів, пунктів тощо,


________________________________________________________
найменування відповідного органу, який проводить розслідування)



11. Свідки нещасного випадку ________________________________________
    (прізвище, ім’я та по батькові,
 _____________________________________________________________________________________
 постійне місце проживання)
12. Заходи щодо усунення причин настання нещасного випадку:

Порядковий номер
Найменування заходу
Строк виконання
Виконавець
Відмітка про виконання

Голова комісії з
розслідування
нещасного випадку

___________

_________

_______________

(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)


Члени комісії
___________
_________
_______________

(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)

___________
_________
_______________

(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
____ ________ 20__ р.



________
Примітки: 1. Акт складається з текстової і кодової частин, які заповнюються відповідно до міжгалузевих та галузевих класифікаторів з використанням установлених термінів.
Коди зазначаються в клітинках обов’язково.
2. У пункті 1:
у першому рядку число та місяць кодуються відповідно до їх порядкових номерів, а рік — двома останніми цифрами, наприклад,  дата “1 грудня 2010 р.” кодується так: |0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 |;
у другому рядку зазначається і кодується час, коли стався нещасний випадок, наприклад, час “22 год. 30 хв.” кодується так: |2 | 2 | 3 | 0|.
3. У пункті 2 кодується:
найменування підприємства відповідно до ЄДРПОУ;
адреса підприємства — відповідно до КОАТУУ (класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України);
найменування органу, до сфери управління якого належить підприємство, — відповідно до КОДУ (класифікації органів державного управління);
найменування цеху, дільниці — відповідно до галузевого класифікатора, у разі його відсутності зазначається найменування цеху, дільниці відповідно до затвердженого переліку підрозділів підприємства.
4. У пункті 3:
стать кодується так:
1 — чоловіча, 2 — жіноча;
зазначається число, місяць і рік народження, а кодується число повних років потерпілого на час настання нещасного випадку, наприклад, 45 років кодуються так:
| 45 |;
професія (посада), розряд (клас) записуються і кодуються відповідно до Державного класифікатора професій (ДК–003:2010). Якщо назва професії потерпілого не відповідає Державному класифікаторові професій, в кодовій частині ставиться нуль. У разі коли потерпілий має кілька професій, зазначається та професія, під час виконання роботи за якою стався нещасний випадок;
зазначається і кодується число повних років стажу роботи (загального, за основною професією (посадою), під час виконання якої стався нещасний випадок, наприклад, 5 років кодується так: | 5 |.
Якщо стаж становить менш як рік, в текстовій частині зазначається кількість місяців і днів, а в кодовій частині ставиться нуль.
5. Пункт 4 заповнюється відповідно до вимог Типового положення про навчання з питань охорони праці, затвердженого Держгірпромнаглядом. Дата проведення навчання та інструктажу з питань охорони праці кодується згідно з пунктом 1.
6. Пункт 5 заповнюється відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого МОЗ. Дата проведення медичного огляду кодується згідно з пунктом 2.
7. У пункті 6:
дається стисла характеристика умов праці та дій потерпілого, викладається послідовність подій, що відбувалися перед настанням нещасного випадку, описується процес праці, а також зазначається, хто керував роботою або організував її;
відомості про вид події зазначаються і кодуються відповідно до розділу 1 класифікатора, зазначеного у цьому додатку;
відомості про шкідливий або небезпечний фактор та його значення наводяться відповідно до ГОСТ 12.0.003 “Небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Класифікація”;
шкідливий фактор кодується відповідно до класифікатора, затвердженого МОЗ.
8. У пункті 7 зазначаються і кодуються основна та супутні причини нещасного випадку відповідно до розділу 2 класифікатора, зазначеного в цьому додатку. Основна причина нещасного випадку зазначається і кодується першою.
Якщо причин нещасного випадку більш як три, інші причини зазначаються лише у текстовій частині.
9. У пункті 8 устаткування кодується відповідно до розділу 3 класифікатора, зазначеного в цьому додатку, наприклад, верстати металорізальні кодуються так:
| 381|;
устаткування гірничошахтне —| 314|.
10. У пункті 9 діагноз зазначається згідно з листком непрацездатності або довідкою лікувально-профілактичного закладу і кодується відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10).
У разі перебування потерпілого в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння у кодовій частині відповідної графи ставиться цифра 1.
Дані про ступінь сп’яніння визначаються на підставі медичного висновку лікувально-профілактичного закладу, в якому проводився огляд потерпілого.
11. У пункті 10 зазначаються відомості про порушення потерпілим вимог законодавства про охорону праці, що стали причиною настання нещасного випадку, відповідно до пункту 7.
Закони та інші нормативно-правові акти про охорону праці кодуються відповідно до Державного реєстру міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці.
12. У пункті 12 зазначається кожний захід окремо. Не потрібно зазначати заходи щодо накладення стягнень.
13. У тимчасовому акті пункти 7, 10 і 12 не заповнюються, а у пунктах 6, 8 і 9 зазначається інформація, яка встановлена на час складення тимчасового акта.

 

 

КЛАСИФІКАТОР

1. Вид події, що призвела до нещасного випадку
01 — пригоди (події) на транспорті
01.1 — дорожньо-транспортна пригода на дорогах (шляхах) загального користування
у тому числі:
01.1.1 — наїзд транспортних засобів на потерпілого
01.2 — дорожньо-транспортна пригода на території підприємства
у тому числі:
01.2.1 — наїзд транспортних засобів на потерпілого
01.3 — авіаційна подія
01.4 — морська та річкова подія
01.5 — транспортна подія на залізничному транспорті
02 — падіння потерпілого
у тому числі:
02.1 — під час пересування
02.2 — з висоти
02.3 — в колодязь, ємність, яму тощо
03 — падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту тощо
у тому числі:
03.1 — обрушення, обвалення будівель, споруд та їх елементів
03.2 — обвалення та обрушення породи, ґрунту тощо
03.3 — падіння, зсув, перекидання технологічних транспортних засобів
03.4 — падіння устаткування (обладнання) або їх конструктивних елементів
04 — дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються
у тому числі:
04.1 — дія рухомих і таких, що обертаються, деталей обладнання, машин і механізмів
04.2 — дія предметів, що розлітаються в результаті вибуху або руйнування приладів, посудин, які перебувають під тиском, у вакуумі
05 — ураження електричним струмом
у тому числі:
05.1 — у разі доторкання до ліній електропередачі та обірваних проводів
05.2 — у разі наближення на недопустиму відстань до струмоведучих частин, що перебувають під напругою
05.3 — у разі дії блискавки
06 — дія температур
06.1 — дія підвищених температур (крім пожежі)
06.2 — дія низьких температур (обмороження)
07 — дія шкідливих і токсичних речовин
08 — дія іонізуючого випромінювання
09 — показники важкості праці
10 — показники напруженості праці
11 — ушкодження внаслідок контакту з тваринами, комахами, іншими представниками фауни, а також флори
12 — утоплення
13 — асфіксія
14 — навмисне вбивство або травма, заподіяна іншою особою
15 — техногенна аварія
16 — стихійне лихо
17 — пожежа
18 — вибух
19 — самогубство
20 — зникнення працівника
21 — газодинамічне явище
22 — погіршення стану здоров’я
23 — інші види
2. Причини настання нещасного випадку
Технічні:
01 — конструктивні недоліки, недосконалість, недостатня надійність засобів виробництва
02 — конструктивні недоліки, недосконалість, недостатня надійність транспортних засобів
03 — неякісне розроблення або відсутність проектної документації на будівництво, реконструкцію виробничих об’єктів, будівель, споруд, інженерних комунікацій, обладнання, устаткування тощо
04 — неякісне виконання будівельних робіт
05 — недосконалість технологічного процесу, його невідповідність вимогам безпеки
06 — незадовільний технічний стан
у тому числі:
06.1— виробничих об’єктів, будівель, споруд, інженерних комунікацій, території
06.2 — засобів виробництва
06.3 — транспортних засобів
07 — незадовільний стан виробничого середовища (перевищення гранично допустимого рівня небезпечних та шкідливих виробничих факторів)
08 — інші
Організаційні:
09 — незадовільне функціонування, недосконалість або відсутність системи управління охороною праці
10 — недоліки під час навчання безпечним прийомам праці
у тому числі:
10.1 — відсутність або неякісне проведення інструктажу
10.2 — допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці
11 — неякісне розроблення, недосконалість інструкцій з охорони праці або їх відсутність
12 — відсутність у посадових інструкціях визначення функціональних обов’язків з питань охорони праці
13 — порушення режиму праці та відпочинку
14 — відсутність або неякісне проведення медичного обстеження (професійного відбору)
15 — невикористання засобів індивідуального захисту через незабезпеченість ними
16 — виконання робіт з відключеними, несправними засобами колективного захисту, системами сигналізації, вентиляції, освітлення тощо
17 — залучення до роботи працівників не за спеціальністю (професією)
18 — порушення технологічного процесу
19 — порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів тощо
20 — порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів
21 — порушення правил безпеки руху (польотів)
22 — незастосування засобів індивідуального захисту (у разі їх наявності)
23 — незастосування засобів колективного захисту (у разі їх наявності)
24 — порушення трудової і виробничої дисципліни
у тому числі:
24.1 — невиконання посадових обов’язків
24.2 — невиконання вимог інструкцій з охорони праці
25 — інші
Психофізіологічні:
26 — алкогольне, наркотичне, токсикологічне отруєння
27 — алкогольне, наркотичне, токсикологічне сп’яніння
28 — низька нервово-психічна стійкість
29 — незадовільні фізичні дані або стан здоров’я
30 — незадовільний психологічний клімат у колективі
31 — травмування (смерть) внаслідок протиправних дій інших осіб
32 — особиста необережність потерпілого
33 — інші причини
3. Обладнання, устаткування, машини, механізми,
транспортні засоби, експлуатація яких призвела
до настання нещасного випадку
311 — устаткування енергетичне
313 — устаткування для чорної та кольорової металургії
314 — устаткування гірничошахтне
315 — устаткування підіймально-транспортне (крани)
316 — устаткування підіймально-транспортне (конвеєри)
317 — устаткування підіймально-транспортне (крім кранів і конвеєрів)
318 — устаткування і рухомий склад залізниць
331 — машини електричні малої потужності
332 — електродвигуни змінного струму потужністю від 0,25 кВт і більше
334 — електродвигуни вибухозахищені, врубово-комбайнові і електробури
336 — машини електричні постійного струму
337 — генератори змінного струму, перетворювачі, підсилювачі електромашинні, електростанції та електроагрегати живлення
338 — машини електричні великі, агрегати електромашинні, турбо- і гідрогенератори
341 — трансформатори і трансформаторне устаткування, апаратура високовольтна, силова перетворювальна техніка, прилади силові напівпровідникові, детектори ядерного і нейтронного випромінювання, електрохімічні перетворювачі інформації
342 — апарати електричні напругою до 1000 В
343 — комплектне обладнання напругою до 1000 В
344 — устаткування спеціальне технологічне, шинопроводи низької напруги
345 — електротранспорт (крім засобів міського транспорту і мотор-вагонних поїздів), електроустаткування для електротранспорту і підіймально-транспортних машин
346 — устаткування світлотехнічне і вироби електроустановлювальні, лампи електричні, вироби культурно-побутового призначення і широкого вжитку
348 — джерела струму хімічні, фізичні, генератори електрохімічні та термоелектричні
361 — устаткування хімічне і запасні частини до нього
362 — устаткування для переробки полімерних матеріалів і запасні частини до нього
363 — насоси (відцентрові, парові та привідні поршневі)
364 — устаткування кисневе, кріогенне, компресорне, холодильне, для газополуменевого оброблення металів, насоси, агрегати вакуумні і високовакуумні, комплектні технологічні лінії, установки та агрегати
365 — устаткування целюлозно-паперове
366 — устаткування нафтопромислове, бурове, геологорозвідувальне і запасні частини до нього
367 — устаткування технологічне і апаратура для нанесення лакофарбового покриття на вироби машинобудування
368 — устаткування нафтогазопереробне
381 — верстати металорізальні
382 — машини ковальсько-пресові (без машин з ручним і ножним приводами)
383 — устаткування деревообробне
384 — устаткування технологічне для ливарного виробництва
385 — устаткування для гальванопокриття виробів машинобудування
386 — устаткування для зварювання тертям, холодного зварювання і допоміжне зварювальне обладнання
451 — автомобілі
452 — автомобілі спеціалізовані, автопоїзди, автомобілі-тягачі, кузови і фургони, причепи, тролейбуси, автонавантажувачі, мотоцикли, велосипеди
472 — трактори
473 — машини сільськогосподарські
474 — машини для тваринництва, птахівництва і кормовиробництва
481 — машини для землерийних і меліоративних робіт
482 — машини дорожні, устаткування для приготування будівельних сумішей
483 — устаткування і машини будівельні
484 — устаткування для промисловості будівельних матеріалів
485 — устаткування технологічне для лісозаготівельної і торф’яної промисловості, машинобудування комунальне
486 — устаткування для кондиціювання повітря і вентиляції
493 — устаткування і прилади для опалення і гарячого водопостачання
511 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для легкої промисловості
512 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для вироблення хімічного волокна
513 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для харчової, м’ясної, молочної та рибної промисловості
514 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для борошномельних, комбікормових підприємств та зерносховищ
515 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для торгівлі, громадського харчування та блоків харчування, устаткування холодильне і запасні частини до нього, вироби культурно-побутового призначення та господарського вжитку
516 — устаткування поліграфічне і запасні частини до нього
517 — устаткування технологічне і запасні частини до нього для скляно-ситалової промисловості, кабельної промисловості, для розвантаження, розфасування та упакування мінеральних добрив і отрутохімікатів
525 — устаткування та оснащення спеціальне для ремонту та експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин, транспортування та складської переробки вантажів, пуску і налагоджування, технічного обслуговування та ремонту машин і устаткування тваринницьких та птахівницьких ферм, а також конструкції, устаткування та оснащення споруд захищеного ґрунту
945 — устаткування медичне
947 — устаткування технологічне для медичної промисловості і запасні частини до нього
968 — устаткування, інвентар та приладдя для театрально-видовищних підприємств і закладів культури.

_____________________




Додаток 5
до Порядку


Форма П-5
КАРТКА ОБЛІКУ
професійного захворювання (отруєння)

Дата заповнення               Реєстраційний номер
                                                                                                                               


Поряд- ковий номер
Код

Автономна Республіка Крим, область


1

















Район, місто, село

2

















Орган, до сфери управління якого належить
підприємство ______________________________________
3





















Основний вид економічної діяльності підприємства,








код згідно з КВЕД ___________________________________
4

















Найменування підприємства,








код згідно з ЄДРПОУ ________________________________
5

















Цех, дільниця

6

















Дата отримання повідомлення про професійне захворювання (отруєння)





7

















Кількість одночасно потерпілих









(з урахуванням даного потерпілого)

8








Прізвище, ім’я та по батькові потерпілого ______________










__________________________________________________

9







Стать:









чоловіча — 1 
10







 жіноча — 2









Вік (повних років)

11

















Професія (посада)

12

















Стаж роботи за професією (посадою)

13

















Стаж роботи в умовах дії шкідливого виробничого








фактору, що спричинив професійне захворювання (отруєння) ______________________________________________
14



















Шкідливі виробничі фактори, що спричинили професійне захворювання (отруєння) згідно з Гігієнічною класифікацією праці:








основний

15







(найменування згідно з Гігієнічною класифікацією праці)








супутній

16








(найменування згідно з Гігієнічною класифікацією праці)








Параметри факторів





























У тому числі:








основного

17







супутнього

18







Обставини виникнення професійного захворювання (отруєння) _______________________________________________










19



















20

















Вид професійного захворювання:









захворювання — 1

21







отруєння — 2









Форма професійного захворювання:









гостре — 1

22







хронічне — 2



















Діагноз:









основний

23

















супутній — виробничо-обумовлений
(пов’язаний з роботою) __________________________________
24
























Стадії захворювання (1, 2, 3):









основного

25







супутнього

26

















Професійне захворювання (отруєння) виявлено:








під час медичного огляду — 1, під час звернення до лікувально-профілактичного закладу — 2
27































































Діагноз встановлено:
28







лікувально-профілактичним закладом — 1








відділенням професійної патології — 2








установою медичного профілю     — 3








спеціалізованим профпатологічним
лікувально-профілактичним закладом — 4








Тяжкість захворювання:
29







без втрати працездатності — 1








з втратою працездатності — 2








смерть — 3








Пенсіонер:   
30







не працює — 1








працює — 2








Заходи, вжиті закладом державної
санітарно-епідеміологічної служби ____________________

31






































__________________________________
_______________________________________
(підпис санітарного лікаря)
(ініціали та прізвище)

МП

                                                       _____________________                                                      




Додаток 17
до Порядку

Форма П-4
ЗАТВЕРДЖУЮ
__________________________
         (посада санітарного лікаря)
____________ _____________________
   (підпис)        (ініціали та прізвище)
  ____ _____________ 20__ р.
  МП

АКТ
розслідування причин виникнення хронічного
професійного захворювання

1. Дата складення ____ __________ 20__ р.
2. Місце складення ____________________________________________
                                                                         (район, місто, село)
3. Найменування підприємства, код згідно з ЄДРПОУ  ______________
_________________________________________________________________
4. Реєстраційні відомості підприємства (страхувальника) як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування:
реєстраційний номер страхувальника _____________________________
дата реєстрації ________________________________________________
найменування основного виду діяльності та його код згідно з КВЕД _________________________________________________________________
встановлений клас професійного ризику виробництва _______________
5. Найменування цеху, дільниці, відділу  __________________________
6. Орган управління підприємства  _______________________________
_________________________________________________________________
7. Комісія у складі голови ______________________________________
                                                                     (прізвище, ім’я та по батькові)          
_____________________________________________________________________________________
                                        (посада, місце роботи)
членів комісії _____________________ ___________________________
                   (прізвище, ім’я та по батькові)             (посада, місце роботи)
провела розслідування причини виникнення хронічного професійного захворювання _____________________________________________________
                                                       (діагноз)
8. Дата надходження повідомлення про наявність професійного захворювання до закладу державної санітарно-епідеміологічної служби _____ ____________ 20__ р.
9. Дата встановлення остаточного діагнозу ____ ___________ 20__ р.
10. Найменування лікувально-профілактичного закладу, який встановив діагноз  _________________________________________________________
11. Захворювання виявлено під час медичного огляду, звернення _________________________________________________________________
                      (найменування лікувально-профілактичного закладу)
12. Відомості про хворого: ______________________________________
                                                      (прізвище, ім’я та по батькові)
ідентифікаційний код ____________ стать ___________ вік __________
                                                                                     (повних років)
професія (посада) _____________________________________________
                                                    (згідно з  ДК-003:2010)
стаж роботи _______________________, _________________________,
                                  (загальний)                                    (за професією)
_________________________________________________________________
                         (у  цеху в умовах впливу шкідливих факторів)
13. Висновок про наявність шкідливих умов праці __________________ _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
14. Діагноз ___________________________________________________
                         (найменування основного діагнозу та його код згідно з
_________________________________________________________________
                                                   МКХ-10)
_________________________________________________________________
(найменування супутнього діагнозу, який визначено у повідомленні про професійне
_________________________________________________________________
                     захворювання, та його код згідно з  МКХ-10)
15. На момент розслідування хворий _____________________________
                                                                      (прізвище та ініціали)
здатний __________________________________________________________
           (працювати за професією, переведений на іншу роботу, перебуває
_________________________________________________________________ на амбулаторному лікуванні, госпіталізований, переведений на інвалідність,
_________________________________________________________________ помер (необхідне зазначити)
16. Професійне захворювання виникло за таких обставин (зазначаються конкретні факти невиконання технологічних регламентів виробничого процесу; порушень режиму експлуатації технологічного устаткування, приладів, робочого інструменту; аварійних ситуацій; пошкодження захисних засобів і механізмів, систем вентиляції, екранування, сигналізації, освітлення, кондиціювання повітря; порушення правил охорони праці, гігієни праці; відсутність (невикористання) засобів індивідуального захисту; недосконалість технології, механізмів, робочого інструменту; неефективність роботи систем вентиляції, кондиціювання повітря, захисних засобів, механізмів, засобів індивідуального захисту; відсутність заходів і засобів рятувального характеру тощо) ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
17. Причина виникнення професійного захворювання _______________
_________________________________________________________________
(зазначаються такі виробничі фактори, що призвели до захворювання, як запиленість повітря робочої зони (концентрація пилу), в тому числі вміст вільного двоокису кремнію (середній та максимальний); загазованість повітря робочої зони шкідливими речовинами (концентрація речовин та їх гранично допустима концентрація); підвищені та знижені температури, температура поверхні устаткування, матеріалів, повітря робочої зони; рівень шуму; рівень загальної та локальної вібрації; рівень інфразвукового коливання, ультразвуку; рівень електромагнітного випромінювання; рівень барометричного тиску; рівень вологості та рухомості повітря; рівень іонізуючого випромінювання; контакт з джерелами інфекційних захворювань, конкретні найменування захворювань; рівень фізичного перевантаження (параметри, ступінь, важкість роботи); інші виробничі фактори згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу)
18. З метою ліквідації і запобігання виникненню професійних захворювань (отруєнь) пропонується _________________________________
                                              (прізвище, ім’я та по батькові,
_________________________________________________________________
                                      посада особи, якій адресовано пропозицію,
_________________________________________________________________
перелік організаційних, технічних і санітарно-гігієнічних заходів,
_________________________________________________________________
строк їх здійснення)
19. Особи, які порушили законодавство про охорону праці, гігієнічні регламенти і нормативи (із зазначенням статей, пунктів  законів та інших нормативно-правових актів, вимоги яких порушені):
_________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові, посада) _________________________________________________________________

Голова комісії _____________ ___________________________________
                                (підпис)                                (ініціали та прізвище)
Члени комісії _____________ ___________________________________
                                (підпис)                                (ініціали та прізвище)



Додаток

Зразок
до Положення про порядок розслідування
та проведення обліку нещасних випадків
невиробничого характеру

Форма НТ

                                                                               ЗАТВЕРДЖУЮ
________________________________________________
(посада роботодавця або керівника органу, який призначив комісію)
_________________     _____________________________
                                                      (підпис)                                (ініціали та прізвище)

                              “_______” _________________ 201__ р.

МП




АКТ № ______
про нещасний випадок на підприємстві, не пов’язаний з виробництвом

_____________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові потерпілого)
_____________________________________________________________________________
(домашня адреса потерпілого)

1. Дата і час нещасного випадку
_______________________________________________________________
(число, місяць, рік)
___________________________________________________________________________
(година, хвилина)

2. Найменування підприємства, працівником якого є потерпілий _______________________________________________________________
(найменування)

Адреса підприємства, працівником якого є потерпілий:
область ________________________________________________________
район __________________________________________________________
населений пункт ________________________________________________
Форма власності ________________________________________________
Орган, до сфери управління якого
належить підприємство ___________________________________________

Реєстраційні відомості підприємства (страхувальника) у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань:
реєстраційний номер страхувальника _______________________________
дата реєстрації __________________________________________________
найменування основного виду діяльності
та його код згідно з КВЕД ________________________________________
встановлений клас професійного
ризику виробництва _____________________________________________
Найменування і місцезнаходження підприємства,
де стався нещасний випадок ______________________________________
Цех, дільниця, місце, де стався
нещасний випадок ______________________________________________

3. Відомості про потерпілого:
стать: чоловіча, жіноча ___________________________________________
число, місяць, рік народження _____________________________________
професія (посада) _______________________________________________
розряд (клас) ___________________________________________________
стаж роботи загальний ___________________________________________
стаж роботи за професією (посадою) _______________________________
ідентифікаційний код ____________________________________________

4. Проведення навчання потерпілого та інструктажу з охорони праці:
навчання за професією чи видом роботи,під час виконання якої
стався нещасний випадок ________________________________________
(число, місяць, рік)
Проведення інструктажу:
вступного _____________________________________________________
(число, місяць, рік)
первинного ____________________________________________________
(число, місяць, рік)
повторного ____________________________________________________
(число, місяць, рік)
цільового ______________________________________________________
(число, місяць, рік)
перевірка знань за професією чи видом роботи, під час виконання якої стався нещасний випадок ( для робіт підвищеної небезпеки)
_______________________________________________________________
(число, місяць, рік)
Робота в умовах дії шкідливих
або небезпечних факторів _______________________________________________________

5. Проходження медичного огляду:
попереднього ___________________________________________________
(число, місяць, рік)
періодичного ___________________________________________________
(число, місяць, рік)

6. Обставини, за яких стався нещасний випадок
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Вид події _______________________________________________________
Шкідливий або небезпечний фактор
та його значення _________________________________________________

7. Причини нещасного випадку:
основна ________________________________________________________
супутні _________________________________________________________
              _________________________________________________________

8. Устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до нещасного випадку.____________________________________________________________
                            (найменування, тип, марка, рік випуску, підприємство-виготовлювач)
________________________________________________________________

9. Діагноз за листком непрацездатності або довідкою лікувально-профілактичного закладу
_____________________________________________________________________________
________________________________________________________________
Перебування потерпілого в стані алкогольного
чи наркотичного сп’яніння ________________________________________
(так, ні)

10. Особи, які допустили порушення законодавства про охорону праці:
_____________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові, професія, посада, підприємство,

ДНАОП
 
_____________________________________________________________________________________________порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів
______________________________________________________________________________
з охорони праці із зазначенням статей, параграфів, пунктів тощо)

11. Свідки нещасного випадку:
_____________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові, постійне місце проживання)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

12. Заходи щодо усунення причин нещасного випадку:
з/п
Найменування заходів
Термін
виконання
Виконавець
Відмітка про виконання











Голова комісії __________________   __________________   __________________________
                                             (посада)                                     (підпис)                                (ініціали, прізвище)

Члени комісії __________________   ___________________   _________________________
                                             (посада)                                     (підпис)                                 (ініціали, прізвище)

                       __________________   ___________________   __________________________
                                             (посада)                                     (підпис)                                 (ініціали, прізвище)
                       __________________   ___________________   __________________________
                                     (посада)                                      (підпис)                                 (ініціали, прізвище)
“_____” __________________ 20___ р.


Немає коментарів:

Дописати коментар